Obserwatorzy

Sprawdź!

Akcesoria do makijażu - sprawdź opinie

piątek, 13 marca 2020

Segreguj śmieci razem z dzieckiem!

Segregacja śmieci jest bardzo ważna, bo w końcu dzięki temu dbamy o naszą planetę. Niektórzy uważają to za przykry obowiązek, inni jako rzecz normalną, a moim zdaniem można zrobić z tego świetną zabawę, szczególnie jeśli macie w domu dzieci. Nasze maluchy nie tylko będą się przy tym dobrze bawić, ale także sporo się nauczą, a segregacja wejdzie im w krew. Jak to zrobić? Jak zachęcić dzieci do wspólnego sprzątania? Uwierzcie mi, że to wcale nie jest trudne, w dalszej części wpisu przeczytacie kilka moich pomysłów jak to zrobić.
Naukę segregacji najlepiej zacząć od małego, już kilkulatek spokojnie poradzi sobie z rozróżnianiem śmieci. Najlepiej rozpocząć od bajki czy opowieści na temat segregacji, wybierając odpowiednią, trzeba brać pod uwagę wiek dziecka. Następnie można wykorzystać kolorowanki, w których dziecko musi pokolorować kosze i połączyć je z odpadami, które należy do nich włożyć. Bez problemu można je znaleźć w internecie i sobie wydrukować, wybór jest duży. U nas ta metoda świetnie się sprawdziła, synek szybko wyłapał co i jak. 

Kolejnym krokiem jest nauka rozróżniania śmieci przez malucha, tu najlepiej rozsypać po prostu na podłodze różnego rodzaju śmieci i zachęcić do wspólnej segregacji: plastik do plastiku, szkło do szkła itd. W tym celu warto wykorzystać pojemniki w odpowiednich kolorach, które zakupić możecie na stronie https://www.swiatworkow.pl/kosze-na-smieci/kosze-do-segregacji/, tak aby dziecko od razu łączyło dane odpady z konkretną barwą, np. plastikowe butelki z kolorem żółtym, czy skórkę od banana z brązowym. Zabawę warto powtarzać, początkowo nasza pociecha będzie potrzebowała pomocy, ale z każdym kolejnym razem pójdzie jej coraz lepiej. Uzbrójcie się w cierpliwość, bo jest to proces, który może trochę potrwać. Pomimo że ma to być nauka przez zabawę, nie zabraknie pytań: Po co to robić? Dlaczego? Czy nie można wrzucić wszystkiego do jednego kosza? Trzeba się na to przygotować i w jasny sposób wytłumaczyć dziecku, że dzięki recyklingowi dbamy o naszą planetę, redukujemy wycinkę drzew, chronimy tereny zielone, czy zmniejszamy powierzchnie wysypisk śmieci. Pokażmy, że niektóre odpady możemy wykonać ponownie. Ostatnio w przedszkolu mojego synka był tydzień bez zabawek, w tym czasie dzieci wraz z nauczycielkami wykonywały je same właśnie ze śmieci, jak kartony, gazety, puszki itd. Może warto coś takiego zorganizować w domu? Z puszek wykonać można pojemniki na kredki, z kartoników domek dla lalek czy garaż dla samochodów, a z rolek po papierze toaletowym lornetkę. Wystarczy tylko ruszyć wyobraźnią, a mogą powstać cuda!

Pamiętajmy, że dzieci są wzrokowcami, powtarzają to, co robią dorośli. Jeśli my, rodzice, będziemy segregować śmieci, to maluch będzie traktować to za coś normalnego i będzie postępować tak samo. Dawajmy im dobry przykład, może warto wybrać się na spacer po okolicy, pozbierać leżące śmieci, np. w lasach? Niestety prawda jest taka, że z roku na rok śmieci jest coraz więcej, nie idzie to w dobrym kierunku, a chyba nikt nie chce mieszkać na planecie, gdzie wszędzie walają się odpady, prawda?


A Wasze dzieci potrafią już segregować śmieci? Macie jeszcze jakiś pomysł jak można je tego nauczyć?

13 komentarzy:

 1. Trzeba się uczyć odpowiedzialności od najmłodszych lat!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny pomysł, nauka od najmłodszych lat na prawde duzo daje. Jakby moj maluch podrosnie to tez bede to stosować ☺️
  Buziaki 😘

  OdpowiedzUsuń
 3. Segregacja śmieci jest bardzo ważna :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uważam, że segregacja śmieci jest mega ważna i przydałoby się, aby i moje współlokatorki się tego nauczyły :D Nauka od najmłodszego jest jednak najskuteczniejsza

  OdpowiedzUsuń
 5. O tak, zdecydowanie trzeba tego uczyć od najmłodszych. Nauka z dzieciństwa nigdy nie zginie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja nie segreguję z prostej przyczyny - miałam przyjaciela który pracował w sortowni. Wszystko i tak idzie na jedną taśmę i jest tam przez nich szczegółowo segregowane.

  OdpowiedzUsuń
 7. Temat segregacji śmieci nie jest taki łatwy, ale za to niezwykle ważny. Trzeba się tego uczyć od najmłodszych lat, żeby wyrobić w sobie odpowiednie nawyki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. dorosłym trudno jest ogarnąć te segregację tyle wytycznych lol więc razem z dzieckiem zawsze raźniej:D

  OdpowiedzUsuń
 9. Nauka od najmłodszych lat jest bardzo ważna :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To jest bardzo ważne aby od jak najmłodszych lat uczyć prawidłowego segregowania śmieci 👍

  OdpowiedzUsuń
 11. Segregujemy śmieci od dawna, właśnie, aby zwiększyć świadomość z zakresu ekologii, gospodarowania odpadami i bodźców gospodarczych.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nauka od małego takich podstaw jak segregacja jest najważniejsza :) Cieszę się, że coraz więcej wpisów powstaje na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nasz mały już troszkę ogarnął temat ;)

  OdpowiedzUsuń