Obserwatorzy

Sprawdź!

Akcesoria do makijażu - sprawdź opinie

środa, 31 marca 2021

Książka na wieczór: Zabawka, Robert Ziębiński

 Dzień dobry, 
Ostatnio coraz częściej sięgam po powieści polskich autorów dlatego, kiedy w księgarni internetowej Taniaksiazka.pl znalazłam książkę "Zabawka" Roberta Ziębińskiego postanowiłam ją zamówić. Jest to moje drugie spotkanie z tym autorem, wcześniej czytałam tylko opowiadanie w antologii "Niegrzeczne święta". "Zabawkę" przeczytałam właściwie w dwa wieczory, ciężko się od niej oderwać. Jeśli jesteście ciekawi, co sądzę o tej książce, to zapraszam na dalszą część wpisu.


O książce:
Tytuł: Zabawka
Autor: Robert Ziębiński
Wydawnictwo: Mova
Oprawa: miękka
Ilość stron: 384
Data premiery: 24.03.2021
Kategoria: kryminał, sensacja, thriller

Najstraszniejsze w tej książce jest to, że opisuje prawdę - prawdziwe zło, które wyrządzić może tylko człowiek. Czy odważysz się sięgnąć po "Zabawkę" Roberta Ziębińskiego?
Ania Kryńska to dziewczyna, która ma wszystkiego pod dostatkiem. Jako córka znanego biznesmena wraz ze swymi kochającymi rodzicami wiedzie bogate życie w pięknym domu. Jej szczęście zostaje brutalnie przerwane, gdy gazety publikują obok siebie dwa zdjęcia: ojca Ani oraz martwej kobiety znalezionej w Lesie Bródnowskim. Na domiar złego okazuje się, że ofiara to była żona Edwarda Kryńskiego.
Anię nachodzą wątpliwości: czy jej ojciec mógłby zabić człowieka? Chcąc odkryć prawdę, dziewczyna rozpoczyna prywatne śledztwo. Tymczasem policja znajduje kolejną ofiarę…
Na początku lat dwutysięcznych miały miejsce dwie okrutne zbrodnie. Katarzyna D. zaginęła w maju 2000 roku w Warszawie i do dziś nie została odnaleziona. Jedyną wskazówką odnośnie do tego, co mogło się z nią stać, jest jej pamiętnik z szokującymi wpisami. W latach 2000-2006 dokonano trzech morderstw na Pradze i Bródnie. Ofiarami były bezdomne kobiety, alkoholiczki i stałe bywalczynie Dworca Centralnego. Prokuratura do dziś prowadzi śledztwo, a morderca nigdy nie został złapany.
Autor, poruszony tymi dwiema historiami, a także faktem, że przeszły one bez większego echa i nigdy nie zostały nagłośnione, stworzył mroczny kryminał oparty na prawdziwych wydarzeniach. To przerażająca historia o rodzinnych tajemnicach, dramatach, a przede wszystkim chciwości, kłamstwach i złu, do którego zdolny jest człowiek.


W Lasku Bródnowskim biegaczka natrafia na zwłoki nagiej, przywiązanej do drzewa kobiety. Do śledztwa zostaje przydzielona między innymi młoda policjantka, Kaja. Prokuratorowi Fabickiemu zależy na tym, aby sprawa została rozwiązana szybko i po cichu, jednak informacja o denatce szybko dociera do mediów. Okazuje się, że zamordowana kobieta jest byłą żoną znanego biznesmena Edwarda Kryńskiego. Córka przedsiębiorcy, Ania, nie miała pojęcia, że jej ojciec był wcześniej żonaty i zaczyna drążyć, kim naprawdę była Ewelina. Na jaw wychodzi coraz więcej faktów i giną również inne osoby. Kiedy Kaja postanawia odwiedzić ojca Eweliny, żeby dowiedzieć się więcej na jej temat, spotyka tam Anię. Kobiety łączą siły, ale czy uda im się znaleźć winnego? Jakie tajemnice wyjdą na jaw? Czy zbrodnia sprzed wielu lat ma coś wspólnego z aktualną sprawą, nad którą pracuje Kaja?

"Zabawka" jest powieścią opartą na faktach, co prawda wiadomo, autor pozmieniał niektóre fakty, ale mimo wszystko  jest to dość przerażające. Co innego jest czytać fikcje, a co innego poznawać wstrząsające wydarzenie i mieć z tyłu głowy świadomość, że to wydarzyło się naprawdę. Akcja książki toczy się dwutorowo, z jednej strony mamy teraźniejszość i śledztwo w sprawie morderstwa Eweliny Kryńskiej, a z drugiej zapiski z pamiętnika z końca lat dziewięćdziesiątych, w których poznajemy historię Kasi. Powieść uświadamia czytelnikowi, ile niektórzy ludzie są w stanie zrobić dla kariery, a także pokazuje, jak stare tajemnice mogą zniszczyć rodzinę. Autor w książce zwraca uwagę na istotny problem, jakim jest pedofilia, wykorzystywanie seksualne dzieci, a także traktowanie ich jako seks zabawki do zaspakajania potrzeb oprawcy. Jest to trudny temat, ale no niestety, takie rzeczy się dzieją na świecie, chociaż nie powinno tak być. "Zabawka" to historia o skomplikowanych relacjach i trudnych wyborach, które mogą zniszczyć lub uratować czyjeś życie. Książka jest bardzo ciekawa, ciężko się od niej oderwać. Jeśli lubicie takie klimaty, to koniecznie po nią sięgnijcie.

"Zabawkę", a także inne bestsellery możecie zakupić w mojej ulubionej księgarni internetowej Taniaksiazka.pl. Warto zaopatrzyć się w ciekawe lektury, tym bardziej że dni są coraz cieplejsze i  będzie można zacząć czytać na świeżym powietrzu. 


Macie w planach "Zabawkę" Roberta Ziębińskiego? A może już czytaliście tę książkę? Jak wrażenia?

16 komentarzy:

 1. Książki, które opisują prawdę są jednocześnie najciekawsze i straszne. Bardzo lubię tego typu i książki i filmy : )
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Tę książkę mam i czeka na swoją kolej do przeczytania, więc na razie odpuszczam czytanie recenzji, ale wrócę do Ciebie i porównam nasze spostrzeżenia co do niej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio bardzo chętnie sięgam po thrillery, zdecydowanie chętniej niż po jakąkolwiek inną literaturę.

  OdpowiedzUsuń
 4. brzmi dobrze:) chcę czytnąć:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z opisu domyślam się, że książka może być dla mnie! Poszukam jej, bo dobry kryminał wart jest zarwania nocy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nałogowo słucham podcastów kryminalnych. Książki oparte na prawdziwych wydarzeniach mnie bardzo ciekawią. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. takie książki wzbudzają we mnie naprawdę silne emocje, co innego po prostu czytać jakąś historią, a co innego wiedzieć, że część z tego wszystkiego wydarzyło się naprawdę

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie sięgam po tego typu książki, zwłaszcza, kiedy fikcję łączą z faktami, uruchamia się wówczas nieco inna perspektywa wyobraźni i emocji.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kryminał to nie gatunek dla mnie, jeśli jeszcze jest oparty na faktach to już bym się bała tego czytać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wrócę na ten blog w przyszłości. Ten blog jest bardzo ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czasami lubię przeczytać taką książkę. A więc i tą książkę naprawe wezmę w obroty.

  OdpowiedzUsuń
 12. Brzmi ciekawie i bardzo przerażająco...

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale ciekawa jest ta inspiracja prawdziwymi wydarzeniami.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo często wybieram ten gatunek. O tym tytule jeszcze nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Zaciekawiłaś mnie tą książką :)

  OdpowiedzUsuń