Obserwatorzy

Sprawdź!

Akcesoria do makijażu - sprawdź opinie

czwartek, 13 lutego 2020

Dlaczego warto czytać książki dzieciom?

Pamiętam, że kiedy byłam małą dziewczynkom, mama często siadała w fotelu i czytała mi książki. Do dzisiaj wspomina, że moją ulubioną bajką były "Trzy świnki" i właściwie znałam ją na pamięć. Później, kiedy nauczyłam się już sama czytać i chodziłam do szkoły, robiłam napad na bibliotekę, wypożyczając przy tym wiele książek. Do tej pory mi to zostało, trochę tylko zmieniły mi się upodobania, bo najczęściej sięgam po kryminały czy thrillery. Miłością do czytania postanowiłam zarazić mojego synka, idzie mi to bardzo dobrze, ponieważ każdego dnia, najczęściej wieczorem przed spaniem, siadamy z książeczką w ręku. 
Dlaczego warto czytać dziecku? O tym przeczytacie w dalszej części wpisu.#1
Książki rozwijają wyobraźnie, uczą języka i wzbogacają słownictwo.
Dziecko podczas czytania nie widzi obrazów jak np. podczas bajek w telewizji, musi samo wyobrazić sobie historię według tego, co słyszy, opisów bohaterów. Pomagają w tym oczywiście obrazki, które umieszczane są w książeczkach dla najmłodszych. Maluch podczas słuchania historyjki łatwo wyłapuje nowe słówka, które wzbogacają jego słownik i używa ich później w życiu codziennym.

#2
Czytając dziecku, wyrabiamy w nim nawyk czytania.
Jeśli my, nie będziemy czytać dziecku czy przy nim to nie liczcie na to, że w przyszłości samo zacznie sięgać po książki. Nasze pociechy potrzebują wzorców i zachowanie nas, rodziców, ma duży wpływ na to, co robią i jak postępują. 

#3
Książki poprawiają koncentracje, pozwalają ćwiczyć pamięć.
Wiadomo, na początku trzeba zacząć od krótkich bajeczek, ponieważ małe dziecko nie potrafi skupić się na jednej czynności przez dłuższy czas, później stopniowo można sięgać po grubsze książeczki. Sama zauważyłam, że mój synek teraz potrafi zdecydowanie bardziej skoncentrować się na tej czynności i nie robi kilku innych rzeczy w tym czasie. Książki także pozwalają ćwiczyć pamięć, wystarczy 2-3 razy przeczytać jedną bajkę, a przy kolejnym nasza pociecha już będzie opowiadać, co wydarzy się dalej.

#4
Wspólne czytanie buduje więź między dzieckiem a rodzicem, jest wyrazem miłości.
Czas spędzony z dzieckiem jest bezcenny, trzeba go dobrze wykorzystać, żeby za kilka lat tego nie żałować. Wspólnie czytanie pozwala na odcięcie się od życia codziennego i skupić się tylko na tej jednej czynności. Zadbajcie jednak o to, aby nic wam nie przeszkodziło, wyciszcie telefony, wyłączcie telewizory i komputery. 

#5
Książki są sposobem na nudę, zdecydowanie lepszym niż oglądanie bajek w tv.
Kiedy maluch mówi wam, że się nudzi, nie włączajcie mu bajki w telewizorze, czy laptopie, tylko usiądźcie z nim i weźcie do ręki książkę. Moim zdaniem to zdecydowanie lepszy pomysł na nudę.

#6
Motywuje do nauki samodzielnego czytania.
Wiadomo, że nie zawsze mamy czas, aby usiąść z dzieckiem i czytać tyle, ile ono by chciało, np. kilka bajek, domowe obowiązki same się nie zrobią. Jest to dobra motywacja dla naszej pociechy, aby nauczyło się samodzielnie czytać. Oczywiście nie tak od razu, jednak przy naszej pomocy powinno pójść dość sprawnie. 

Oczywiście plusów jest zdecydowanie więcej, ale moim zdaniem te są najważniejsze. Przy okazji przedstawię wam jeszcze trzy książeczki, jakie ostatnio trafiły do nas z Media Service Zawada


Rycerka Nella: Przygoda na Festynie Gwiazd

Każdego roku rumaki z królestwa Zamkogrodu rywalizują podczas zawodów na Festynie Gwiazd. Zwycięzca ma zaszczyt pociągnięcia królewskiej karety, w której zasiada rodzina Nelli. Ostatnio ciągle wygrywał jednorożec królewny - Śliczna. Czy gdy tego roku sprawy nie ułożą się po jej myśli, Śliczna zrozumie, że największą nagrodą jest zawsze przyjaźń?

Książeczka składa się z 24 stron, tekst jest przejrzysty, napisany dużymi literami. Posiada kolorowe ilustracje, które przyciągają wzrok dziecka. Polecana jest na dzieci w wieku powyżej 4 lat.Pidżamersi: Roboty w akcji

Connor i Greg obejrzeli ulubiony program z mistrzami sztuk walki, po którym cały dzień wcielali się w bohaterów. Niestety Amaya nie widziała audycji i zupełnie nie pasowała do zabawy chłopców. Czy uda im się porozumieć i wspólnie walczyć z robotami?

Książeczka jest kolorowa, posiada dużo ilustracji przedstawiających akcje bajki. Tekst jest przejrzysty, napisany dużymi literami. Kartki wykonane są z miękkiego, śliskiego papieru. Książeczka jest cienka, składa się z 24 stron i okładki.


Psi Patrol: Dzień Przyjaźni

Pieski z Psiego Patrolu wraz z Ryderem i mieszkańcami Zatoki Przygód przygotowują się do Dnia Przyjaźni. Jak zwykle jednak nie wszystko pójdzie po ich myśli, pojawią się nieprzewidziane sytuacje.
Czy pieskom z Psiego Patrolu uda się uratować Dzień Przyjaźni?

Ta książka okazała się oczywiście ulubioną bajką mojego synka, który jest fanek Psiego Patrolu. Posiada ilustracje przedstawiające bohaterów i wydarzenia w niej opisane. Test jest przejrzysty, dobrze się czyta, a oprócz tego w książeczce znaleźć można pytania sprawdzające koncentracje i wiedzę malucha. 


Czytacie książki swoim dzieciom? Jakie plusy z czytania dopisalibyście jeszcze do mojej listy?

Zarówno powyższe książeczki, jak i inne możecie kupić na:


17 komentarzy:

 1. Książki zawsze warto czytać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj zdecydowanie dzieciom warto czytać :) czytać, albo opowiadać jakieś historie, które się samemu przeczytało/było świadkiem. To świetnie pobudza wyobraźnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkie punkty są bardzo dobrze napisane :) warto dzieciom czytać od małego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytać należy od najmłodszych lat :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Psi Patrol jeszcze niedawno kupowałam regularnie, teraz już faza przeszła. Teraz wszystko co z piłkarzami :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Warto od młodych lat zaszczepiać w dziecku czytanie :) Popieram! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytanie jest przepustką do innego wymiaru bez wychodzenia z domu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny wpis :) podałaś wszystkie najważniejsze powody. Pamietam jak mi za dzieciaka mama czytała :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiesz, że moją ulubioną bajką też były trzy małe świnki? :D Pamiętam, że nigdy nie chciałam pożyczać tej książeczki :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nawyk czytania na pewno mam z dzieciństwa i przekazuję dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja będąc dzieckiem bardziej lubiłam opowiadania babci od książek.

  OdpowiedzUsuń
 12. I nas czytanie to punkt obowiązkowy każdego wieczoru. Świetne książeczki.

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytanie jest ważne, rozwija i procentuje na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 14. My codziennie staramy się dzieciom coś czytać, a ci starsi próbują już sami

  OdpowiedzUsuń